Aktualności
2020-01-15
W dniach od 30 kwietnia do 3 maja 2020 roku, w Bratysławie na Słowacji odbędą się XXXV Mistrzostwa EuropySeniorów i XXV Mistrzostwa Europy Juniorów w taekwon-Do ITF.
 
2020-01-13
W dniu 13 stycznia 2020 roku Zarząd Powiatu Mińskiego przyznał zawodnikom, reprezentującym różne dyscypliny, stypendia zawodnicze na przygotowanie się do startów w zawodach w roku 2020.
 
Należymy do
 • Zajęcia Taekwon-Do
  TRZY POZIOMY ZAAWANSOWANIA
  Grupa początkująca

  Grupa średniozaawansowana

  Grupa zaawansowana
   
 • Zajęcia TKD Tigers
  NAUCZENIE I WYCHOWANIE DZIECI W WIEKU 4-7 LAT
  Zachowanie się w różnych sytuacjach
  Obrona przed przemocą i znęcaniem się
  Zdrowy styl życia i odżywianie
  Kondycja fizyczna
  Praca zespołowa i przywództwo
  Wartości rodzinne
   
 • Siła tradycji
  JESTEŚMY Z WAMI 25 LAT
  Nasz klub rozpoczął swoją działalność
  28 marca 1994 roku

  Już ćwierć wieku działamy na rzecz mieszkańców miasta i powiatu
   
 • Zajęcia FITNESS
  ZAJĘCIA DLA PAŃ
  Zdrowy kręgosłup - Stretching
  Joga Fit / Jerry Cross
  Gimnastyka kręgosłupa
  Power Step+ / Step 40+
  TBC / Gimnastyka / Step
  TKD 25+
   
 • Zajęcia z pływania
  ZAJĘCIA NA BASENIE DLA DZIECI I DOROSŁYCH
  Aqua Aerobic

  Aqua TBC

  Nauka pływania dla dzieci i młodzieży
   
 • Mistrzostwa Europy 2019
  NASI KLUBOWICZE W KADRZE POLSKI
  Cezary Jackowski:
  - złoto w drużynowych układach formalnych
  - złoto w drużynowych technikach specjalnych

  Julia Kawka:
  - brąz w drużynowych układach formalnych
   
 • Projekty lokalne
  WSPÓŁPRACA Z SAMORZĄDEM LOKALNYM
  Działalność społeczna

  Wspieranie zadań publicznych

  Organizacja zawodów i obozów sportowych
   
 • Program Rodzinny Mińsk
  MIŃSKA KARTA DUŻEJ RODZINY
  Zniżki w opłatach za zajęcia:

  - Taekwon-Do
  - FITNESS
  - Nauka pływania
   

Wywiad z Mistrzem Jerzym Jedutem VII DAN - część III

Zapraszamy Was do przeczytania trzeciej, ostatniej już, części wywiadu z SAHYUN Jerzym Jedutem (VII DAN) - Wiceprezesem ds. Technicznych Polskiego Związku Taekwon-Do i Sekretarzem Generalnego Europejskiej Federacji Taekwon-Do.

W tej części rozmowy przeczytacie o synu Generała Choi, o cechach dobrego instruktora oraz o naszym klubie.

Wywiad z Mistrzem został przeprowadzony przez naszego klubowego kolegę Marcina Widerskiego (I DAN) podczas Centralnego Zgrupowania Taekwon-Do, które miało miejsce w dniach 6 - 15 lipca 2012 roku w Białej Podlaskiej.

[Marcin Widerski] - W Polsce jest ostatnio organizowane seminarium przez Choi Jung Hwa, syna Generała, dotyczące Taekwon-Do. Co Sahyun może powiedzieć o tej postaci?

[JJ] - Taekwon-Do ITF Choi Jung Hwa jest to normalne Taekwon-Do ITF prowadzone przez syna Generała. Jednak sam Choi Jung Hwa jest osobą, która przyczyniła się do rozpadu organizacji ITF po śmierci jej Twórcy. Jest to człowiek, o którego jeszcze przed śmiercią martwił się sam Generał. Choi Jung Hwa chciał zrobić konkurencyjną federację i zrobił. Młody Choi nigdy nie robił technik jak chciał Generał. Zawsze stawał w kontrze, sprzeciwie do Niego. Dla nas Generał był źródłem wiedzy. Pamiętam jak był w Warszawie na drugim seminarium w 1994 roku. Przygotowałem grupę pokazową z mojego klubu Lewart Lubartów. Osiem osób robiło pokaz. Byłem z nich dumny, bo wybrałem najlepszych. Fajnie wyszło. Następnego dnia Generał pyta się: „Widzieliście ten pokaz? Ale śmiesznie robili”. Z tego punktu widzenia mogę powiedzieć, że śmiesznie robili. Faktycznie wykonywali rotację tam gdzie jej teraz nie ma itd., a Generał wychwycił to i dobrotliwie śmiał się. Dla nas jednak to był honor – robiliśmy źle! Teraz wiemy jak robić dobrze!

[MW] - Proszę powiedzieć, Sahyun, co powinno cechować dobrego instruktora i jaki powinien być jego motyw, schemat działania?

[JJ] - Po pierwsze nie powinien stronić od nauki i doskonalenia. Druga rzecz, powinien wierzyć absolutnie w to co robi, ale nie bezmyślnie. Kolejna rzecz to powinien być „zdrowo” konsekwentny. „Zdrowo” tzn. powinien mieć szansę być trochę giętki, ale w szkielecie konsekwentny. Ta giętkość jest ważna, bo trzeba też patrzeć na ludzi. Powinien mieć bardzo przyjazne relacje z ludźmi. Nie powinien się wynosić, naśmiewać. Powinien łamać bariery, a nie je budować, aczkolwiek nie na takiej zasadzie, że nie ma bariery w ogóle. To jest absolutnie źle. Powinien mieć szkielet moralny, z czym jest obecnie coraz trudniej. Jednak powinien hołdować pozytywnym cechom moralnym np. ja mogę powiedzieć, że jestem nie palący i nie pijący i to jest moja zasada, którą wyznaję i do której mogę każdego namawiać. Na pewno też nigdy nie oszukałbym kogoś w tym sensie, żeby mieć spokój i iść do domu przymknąłbym oko na źle wykonywaną technikę. Dobry instruktor nie powinien też nigdy zbyt surowo oceniać ludzi. Takie jest moje podejście, bo niewielu jest ludzi tak twardych i tak ukonstytuowanych, że nic im nie zaszkodzi i zawsze będą perfekcyjni, a większość jest taka, że walczy wewnętrznie by być dobrymi. Nie powinno się jako instruktor uprzedzać do ludzi. Ważne jest też by instruktor dawał dobry przykład. Uważam też, że powinien zachować odpowiednią proporcję między finansami a uczeniem. Finanse nie powinny być sprawą nadrzędną. To jest najważniejsze dla życia, ale np. jeśli ktoś ma 100zł to może też mieć 99zł. Nie musi jednak tak być. To jest tylko moje, prywatne zdanie

[MW] - Jeszcze pytanie na zakończenie naszej rozmowy. Jak Sahyun ocenia nasz klub MKS Taekwon-Do?

[JJ] - Bardzo podoba mi się, że jesteście zdyscyplinowani, że trzymacie się zasad. Generalnie też widzę, że od stosunkowo niskiego wieku jest już dobry poziom waszego Taekwon-Do. Trudno jest dzieciom taką wiedzę przekazać i wpoić. Myślę, że wasz klub jest też dobrze zorganizowany, macie fajną salę. No i wielkim plusem są wasze sportowe sukcesy. Szanuję też Jacka, waszego instruktora, ponieważ sięga korzeniami tam gdzie ja i docenia te rzeczy, które ja doceniam, a wiem, że są to wartości uniwersalne. Wiem jedno - Jacek to kocha. Na pewno zależy mu na tym. To rozpoznaje się w ludziach. Wiem, że szuka czegoś, czego by mógł się jeszcze nauczyć i by dalej to przełożyć. Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że Taekwon-Do to nie jest rodzynek na torcie, ale że jest to cały tort. Jeśli ktoś lubi rodzynki to niestety zniszczy tort, a należy zjeść cały jego kawałek.

[MW] - Dziękuję Mistrzu za rozmowę.

[JJ] - Ja także dziękuję i pozdrawiam.


« Powrót
Nasz adres
Miński Klub Sportowy "TAEKWON-DO"
ul. Dąbrówki 28/1 (nad "Biedronką")
05-300 Mińsk Mazowiecki
Bank
PLN: 84 1020 4476 0000 8102 0079 0840
EUR: 57 1020 4476 0000 8002 0417 5220


Adres korespondencyjny
Jacek Łuniewski
ul. Szpitalna 17/53
05-300 Mińsk Mazowiecki


E-mail
jacektkd@wp.pl
Telefony
RECEPCJA KLUBU
787 796 064 od godz. 17.00
Trener Taekwon-Do
608 497 616
Trener Fitness / Pływanie
602 361 229
Copyright 2013 MKS „TAEKWON-DO”